2020-2021m. SPORTO RĖMIMO FONDO PROJEKTAS „Pažink kapoeira, buk aktyvus!“

Nuo 2020 liepos mėn. bus pradėtas vykdyti projektas „Pažink kapoeira, buk aktyvus!“ bendrai finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Švietimo mainų paramos fondas.

Projekto tikslas – skatinti vaikų, jaunimo ir bendruomenės sveiką gyvenseną per užimtumą ir įsitraukimą į aktyvias sporto veiklas.  Projekto tikslai ir siekiai atitinka Lietuvos Respublikos nacionalinius prioritetus, bei padeda įgyvendinti tarptautinius sporto ir sveikos gyvensenos strateginius dokumentus.

Aktyvios kūno kultūros programos yra puiki priemonė spręsti vaikų ir jaunimo užimtumo, sveikatos stiprinimo, fizinės veiklos stokos, bei  socialinės atskirties bei tolerancijos kitoms kultūroms problemas. Šios temos be galo aktualios Lietuvos visuomenėje: mažėjantis vaikų ir jaunimo fizinis aktyvumas kelia sveikatos ir jų socializacijos problemas, vaikai vis rečiau įsitraukia į bendras aktyvias veiklas. Didžiąją dalį savo laisvalaikio praleidžia pasyviai (telefonas, televizorius, kompiuteris). Neužimti, neturintys prasmingos veiklos vaikai (jaunimas) neretai linksta į nusikalstamumą. Capoeira (kapoeira) tai brazilų kovos menas, pasižymintis ryškiais akrobatiniais bei šokio elementais, yra visiškai neatsiejamas nuo muzikos ir dainavimo. UNESCO organizacija 2014 metais pripažino šį brazilų kovos meną – žmonijos kultūros paveldo dalimi. Per aktyvias šio kovos meno sporto veiklas populiarinamas fizinis aktyvumas, motyvuojant judėti, stiprinti sveikatą. Kapoeiros treniruotės bus vykdomos 2-3 kartus per savaitę. Kaip ir kiekvienas kovos menas kapoeira irgi turi savo egzaminų ir diržų sistemą. Egzaminai ir diržų gavimo ceremonija organizuojami vieną kartą per metus ir tai yra svarbi motyvacinė šio sporto dalis, kadangi padeda įvertinti pasiektą rezultatą. Per paskutinį dešimtmetį kapoeiros populiarumas tik augo, ir dabar ji yra praktikuojama visuose Europos šalyse. Kapoeiros stilių, mokyklų yra labai daug, bendraujant su kitomis mokyklomis bus skatinamas tarptautinis bendradarbiavimas. Kiekviena šalis turi savo nacionalinius prioritetus, tačiau per bendras tarptautines veiklas galima pasiekti daugiau, pasidalinti patirtimi tarp šalių. Pasibaigus projektui dalyviai galės toliau tęsti užsiėmimus tobulinant savo techniką, fizinius gebėjimus, bei palaikyti užmegztus draugiškus santykius su naujais draugais. Šis tradicinis brazilų kovos menas yra laikomas egzotišku Lietuvoje, tačiau ir įdomiu, nauju, todėl įtraukia jaunimą, kurie ieško naujovių, sportuoti. Jaunimo įsitraukimas į sporto veiklas turi naudos tiek pačiam žmogui, tiek vietos bendruomenei, tiek visos šalies mastu, kadangi tai puikus pavyzdys kitiems. Kapoeira yra patraukli ne tik jaunimui, bet ir suaugusiems, todėl tikėtina, jog susidomėjimas šiuo sportu ateityje tik augs, daugiau įvairių bendruomenės narių įsitrauks į aktyvią sporto veiklą, taip pagerindami savo sveikatą, laisvalaikio užimtumą, jaunimo socializaciją ir visuomenės sanglaudą.

Projekto „Pažink kapoeira, buk aktyvus!“ įgyvendinimo metu bus vykdomos kapoeiros (brazilų kovos meno) atviros nemokamos treniruotės gryname ore, vykdomos nuo 2020-07-27 iki 2020-08-31, kiekvieną vasaros pirmadienį, trečiadienį, penktadienį nuo 18val., viešai prieinamoje vietoje prie Baltojo tilto (Upės g. 9, Vilnius) žalioje zonoje, tai leis gyventojams susipažinti ir praktikuoti kapoeirą vasaros metu.

Per paskutinį dešimtmetį kapoeiros populiarumas tik augo, ir dabar ji yra praktikuojama visuose Europos šalyse. Kapoeiros stilių, mokyklų yra labai daug, bendraujant su kitomis mokyklomis projekto metu bus organizuojama tarptautinė vasaros capoeiros stovykla. Stovyklos metu bus praktikuojama kapoeira įvarių stilių, akrobatika, muzika. Bendras fizinis parengimas bus lavinamas per judriuosius žaidimus, mankštą, apšilimą. Stovyklos metu mokysimes groti autentiškais capoeiros instrumentais (berimbau, atabaque, pandeiro) taip pat capoeiros dainų (portugalų kalba). Stovykla bus organizuojama sodyboje, stovykloje dalyvaus vaikai nuo 7 metų.

Prasidėjus naujiems mokslo metams nuo 2020m. rugsėjo 1d. bus pradėtos kapoeiros treniruotės sporto salėje. Kapoeiros užsiėmimai bus organizuojami įvairių amžiaus grupių dalyviams: vaikams nuo 4 – 7 metų ir grupei vaikų nuo 7 – 11 metų treniruotės vyks 2 kartus per savaitę (1val. trukmės). Vaikams nuo 11 metų, jaunimui iki 29m., suaugusiems treniruotės vyks 3 kartus per savaitę (2val. trukmės). Treniruočių metu projekto dalyviai bus supažindinti su teorine dalimi (capoeira istorija, filosofija, stiliais, terminologija). Bendras fizinis parengimas bus lavinamas per judriuosius žaidimus, mankštą, apšilimą. Sekantis užsiėmimų etapas bus techninių judesių (bazės) mokymas bei tobulinimas, taip pat dalyviai bus supažindinti su kitais su kapoeira susijusiais menais (maculele). Muzika ir dainavimas yra neatsiejama šio kovos meno dalis, todėl vieną kartą per mėnesį vyks muzikiniai užsiėmimai, kurių metu dalyviai bus mokomi groti autentiškais capoeiros instrumentais (berimbau, atabaque, pandeiro) taip pat capoeiros dainų (portugalų kalba).

Po beveik 3 mėnesių trunkančių kapoeiros užsiėmimų, o taip pat ir pavasarį bus surengti du dviejų dienų seminarai su instruktoriais iš kitų mokyklų, kuriuose dalyvaus visi projekto dalyviai (vaikai, jaunimas, suaugę). Seminarai truks dvi dienas, treniruotės vaikams vyks dienos metų, treniruočių vaikams trukmė yra numatyta iki 2val. Seminaro treniruotės jaunimui ir suaugusiems vyks vakare (3 val. trukmės), po vaikų treniruočių pertraukos. Visi dalyviai turės galimybę įgauti naujų žinių, o taip pat užtvirtinti jau turimas žinias.

Kaip ir visi kovos menai kapoeira irgi turi savo egzaminų ir diržų sistemą. Egzaminai ir diržų gavimo ceremonija organizuojami vieną kartą per metus ir tai yra svarbi motyvacinė šio sporto dalis, kadangi padeda įvertinti pasiektą rezultatą. Mokslo metu pabaigoje planuojama organizuoti trijų dienų seminarą – egzaminą ir diržų gavimo ceremoniją (Batizado e troca de cordas) su meistrais ir instruktoriais iš kitų mokyklų (šalių), kurių metų dalyviai (vaikai, jaunimas, suaugę), turės galimybę užtvirtinti žinias, bei gauti savo kapoeiros diržus

Lietuvoje šis tradicinis brazilų kovos menas yra mažai pažįstamas ir turi didelį potencialą sudominti vaikus ir jaunimą sportuoti, bei paskatins įsitraukti į fizinio aktyvumo veiklas. Šis kovos menas yra patrauklus gyventojams (tiek suaugusiems, tiek vaikams bei jaunimui), todėl tikėtina, jog po atvirų treniruočių metu susidomėjimas tik augs . Daugiau įvairių bendruomenės narių įsitrauks į aktyvią sporto veiklą, taip pagerindami savo sveikatą, laisvalaikio užimtumą, padės bendruomenės solidarumui, jaunimo socializacijai, visuomenės sanglaudai.

logo_1ŠMSM_logotipas_vektorinis_horiz