CAPOEIRA STILIAI

PAGRINDINIAI STILIAI:

Capoeira de Angola – pati seniausia žinoma Capoeiros forma. Tai lėtas, žemas, ritmiškai nepastovus, kupinas klastos ir apgaulingų “triukų” žaidimas. Pirmoji oficiali tokios Capoeiros akademija buvo įkurta 1942m. Jos įkurėjas – Mestre Pastinha (Vicente Ferreira Pastinha; 1889-1981).
ANGOLA ritmas skirtas originaliajai Angolos žaidimo formai. Grojamas lėtai ir ritmiškai labai tiksliai. Teisingai sugrotas, akompanuojant atabaque, turėtų sukelti tam tikra liūdesio, ilgesio emociją. Ritmas įpareigoja žaisti lėtai, išraiškingai, nedideliame plote, arti grindų…

Capoeira Regional – tai Mestre Bimba (Manuel dos Reis Machado; 1900-1974) sukurta (tiksliau – galutinai suformuota, susisteminta), modernesnė, labiau pritaikyta kovai capoeiros forma. Regional žaidimas žymiai greitesnis, dažnu atveju agresyvesnis, aršesnis, aukštais, inertiškais spyriais pasižymintis žaidimas. Manoma, jog formuojan šį stilių, nemažą įtaką turėjo tas faktas, jog Manuelio dos Reis Machado tėvas užsiiminėjo mūsų laikais jau išmykusiu rodos žaidimu Batuque (tariama – batuki). (Batuque žaidimo taisyklės: taip pat, kaip ir capoeiroje, pagal muzikos ritma, vienas žaidėjas šoka rate, o kitas tuo tarpu stengiasi jį pargriauti įvairiais pakirtimais, smūgiais per kojas). Taigi, vyrauja nuomonė, jog nemažą dalį elementų į „savo Capoeira“ Mestre Bimba integravo, pasiskolines juos iš Batuque. Bet kuriuo atveju, šis išmykęs žaidimas, daugiau ar mažiau įtakojo Regional stilių bei paliko savo pėdsaką šiuolaikinėje Capoeiroje.
Iš kart po to, kai Capoeira Brazilijos valdžios buvo pripažinta leistina ir legale „sporto šaka“, apytikriai 1932 metais, oficialiai buvo įkurta pirmoji Capoeira Regional akademija; įkūrėjas – Mestre Bimba. 1937m. liepos 19d. Mestre Bimba gavo oficialų valdžios leidimą mokyti Capoeiros, kaip sporto, tam tikros „gimnastikos“, taigi nuo tos datos jo įsteigta akademija buvo oficialiai pripažinta Brazilijos valdžios, kaip edukacine veikla užsiimanti įstaiga, o pats Bimba, kaip pedagogas.

MIŠRŪS, IŠVESTINIAI STILIAI:

Visos Capoeiros žaidimo specifikacijos, kurios galėtų būti įvardijamos, kaip Capoeiros stiliai vienaip ar kitaip yra išsivysčiusios iš Capoeira de Angola, Capoeira Regional ar šių dviejų stilių mišinių. Daugelis tokiu stilių net neturi atskirų pavadinimų ir dažnai įtalpinami į Capoeira Moderna, Capoeira Contemporânea (abu pavadinimai reiškia daugmaž tą patį – Šiuolaikinė Capoeira) ar panašias sąvokas.

Benguela arba Banguela – Mestre Bimba kūriybos berimbau ritmas, atsiradęs, kaip lėčiausias Capoeira Regional žaidimo ritmas, skirtas nuraminti žaidėjams, kai jie ima veltis į pernelyg atvirą, agresyvią kovą ir tokiu būdų paskatinti juos žaisti gražiau, draugiškiau, atsargiau, protingiau bei vengiant atvirų smurto apraiškų. Kai kur galiojo tokia taisyklė, jog užgrojus šiam ritmui, žaidėjai privalo visiškai išvengti fizinio kontakto (t.y. – absoliučiai vienas kito neliesti). Vėliau išsivystė gan savarankiškas Capoeiros stilius, gavęs šio ritmo pavadinimą. Jogo de Benguela (Benguelos žaidimas) – tai viena iš išvestinių Capoeiros formų, turinčių bendrų bruožų tiek su Angola, tiek su Regional, tačiau priskiriama prie Regional atmainų. Žaidimas labai judrus, strateginis, perėjimai iš vienų elementų į kitus labai sklandūs. Tai itin intelektualus žaidimas, kuriame be smūginės technikos, labai svarbus mastymas, sugebėjimas stebėti varžovą, numatyti jo veiksmus, bei reaguoti į juos. Čia ne tiek koncentruojamasi į ataką, kiek į patį žaidimą.  Labai svarbu sklandumas, judesių tęstinumas. Žaidžiant Benguela, grojamo ritmo tempas gali varijuoti nuo tik šiek tiek greitesnio už Angola iki itin greito. Be abejo, turint omeny žaidimo specifiką, greitą bengelą žaidžia tik aukšto lygio capoeiristai.